Menu

Energie

Green deal

Green deal neboli Zelená dohoda EU je balíček opatření schválených Evropskou unií v roce 2019, který se zaměřuje na zlepšení energetické účinnosti budov a podporu obnovitelných zdrojů energie. Cílem je snížit emise skleníkových plynů v EU o 20 % do roku 2020 a pomoci splnit cíle EU pro udržitelný rozvoj do roku 2030. Základní principy zelené dohody EU jsou následující: podpora transformace energetiky a energetické účinnosti; vytvoření podmínek pro investice a inovace; zajištění, že lidé a firmy mohou využívat nové technologie a iniciativy; posílení konkurenceschopnosti EU; zajištění, aby byla spotřebitelům poskytnuta dostatečná ochrana.

Urychleně jej implementují státy EU a na tuto implementaci tlačí i Evropská komise, členské státy Unie a další zúčastněné strany. Jeho hlavními cíli jsou dosáhnout uhlíkové neutrality EU do roku 2050 a zajistit, aby byla zajištěna udržitelnost a integrace veřejných a soukromých financí v oblasti energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů energie.

Česká republika se zavázala, že bude plnit cíle EU pro uhlíkovou neutralitu do roku 2050. V souvislosti s tím Česká republika zahájila několik iniciativ na podporu zelené dohody EU. V červenci 2020 přijala národní energetickou a klimatickou strategii pro období 2021-2030. Strategie se zaměřuje na snížení emisí skleníkových plynů o 40 % do roku 2030, posílení energetické účinnosti budov a podporu obnovitelných zdrojů energie. V srpnu 2020 byla dokončena první fáze procesu uvedení obnovitelné energie do energetické soustavy ČR. Další kroky na podporu Green dealu EU v České republice zahrnují plánovanou reformu energetického trhu a vyjednávání s Komisí o podpoře obnovitelných zdrojů energie.

Přínos Green dealu
Tato dohoda by měla přispět k lepšímu životu i zdraví občanů EU zajištěním:
• čistého ovzduší, nezávadné vody, zdravé půdy a biologické rozmanitosti
• renovací budov v zájmu energetické účinnosti
• zdravých, cenově dostupných potravin
• rozšíření veřejné hromadné dopravy
• ekologičtější energie a inovací díky špičkovým čistým technologiím
• delší životnosti výrobků – ty bude možno opravovat, recyklovat a opět používat
• pracovních míst odolných proti budoucím změnám na trhu práce, jakož i vzdělávání v oblastech, jež budou potřeba pro budoucí transformaci společnosti
• globálního konkurenceschopného, odolného průmyslu.

Rizika Green dealu
Mezi rizika, jež s sebou Zelená dohoda přináší, patří zejména:
• aktuální neexistence některých potřebných technologií, zejm. těch ke skladování energie
• růst cen energií, zčásti vyvolaný i např. uzavíráním tepelných a jaderných elektráren či zvyšováním cen emisních povolenek
• značné finanční náklady na její realizaci.

Celkově by však Zelená dohoda měla přispět ke zkvalitnění života občanů EU i k rozvinutí spolupráce společností z jednotlivých členských států EU. Jde o velkou příležitost pro nás všechny odrazit se ode dna krizí, jež nás všechny v poslední době potkávaly, a to i za cenu krátkodobého uskromnění se v průběhu transformace ekonomiky.

Adam Vacek
Odborný právní poradce
Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace, z.s
.

Úspora elektřiny a vody

Úspora elektřiny a vody
Pokračující energetická krize se v uplynulých měsících dotkla prakticky každého z nás, zvláště po finanční stránce. Protože teploty venku začínají klesat a ceny za energie mají opačný trend, připravili jsme pro vás několik tipů, jak ušetřit energii i svoji peněženku.
Úspora elektřiny
Většina spotřebičů a zařízení je v dnešní době na elektřinu, kvůli čemuž se může zdát, že uspořit na elektřině je téměř nemožné. Opak je ale pravdou.
Větrání
I v podzimních a zimních měsících, kdy se topí, nezapomínejte pravidelně větrat obytné pokoje. Doporučuje se krátké, ale velmi intenzivní větrání po dobu několika minut. Jestli budete větrat ráno, odpoledne, či večer, to už záleží na vás. Jestliže ale chcete ušetřit co nejvíce, nenechávejte okna otevřená několik hodin v průběhu dne, neboť zbytečně unikne průběžně ohřívaný vzduch. Větrat “na ventilačku” je v zimním období nevhodné.
Nesviťte zbytečně
Osvědčeným způsobem, jak ušetřit za elektřinu, je méně svítit. Nenechávejte rozsvíceno v místnostech, ve kterých nejste, a vypněte zdroje světla, která nutně nepotřebujete (např. dekorační lampy a světýlka). Pokud potřebujete světlo na čtení nebo práci, využijte spíše stolní lampičku než velké pokojové osvětlení. Jste-li zvyklí mít rozsvíceno během večerního sledování televize, zkuste místo lampiček zapálit svíčky. Jemné světlo plamínků Vám vytvoří příjemnou romantickou atmosféru, a navíc ušetříte pár drobných. Nezapomeňte však svíčku umístit na nehořlavý podklad a do bezpečné vzdálenosti od jiných předmětů, aby se romantika nezměnila v dramatický zážitek! Zapálené svíce nikdy nenechávejte bez dozoru.
Vypojte spotřebiče ze sítě
Pokud máte do sítě zapojené spotřebiče, které nevyužíváte každý den, odpojte je. Pokud nabíjíte mobilní telefon nebo notebook (či jiné zařízení schopné dočasného provozu bez přímého napájení), nenechávejte je po plném dobití připojené v síti. Úspora energie bude sice malá, navíc ale předejdete nebezpečí zkratu, ke kterému by mohlo dojít.
Zacvičte si
Pokud je Vám doma zima, zkuste si místo zvýšení teploty na radiátoru nebo termostatu zacvičit. Nejenže protáhnete ztuhlé svaly a uděláte něco prospěšného pro své zdraví, ale současně se i zahřejete. Provést několik lehkých cviků vícekrát doporučujeme zejména seniorům a lidem, kteří vykonávají sedavou práci.
Termoizolační folie
V posledních dnech jsou termoregulační folie velmi žádaným zboží, neboť nabízí poměrně snadný a levný způsob, jak zmírnit tepelné ztráty Vašeho domova. Jedná se o folie, které se vlepí na okenní tabulky. Speciální izolační vrstva pak méně propouští naakumulované teplo ven, což vám zaručí stabilnější teplotu uvnitř. Jejich užití je vhodné zejména ve starých domech se špatnými izolačními vlastnostmi. Můžete je objednat z internetových obchodů, případně se dojít informovat na specializovanou prodejnu, kde s Vámi mohou prokonzultovat vhodnost jejich užití ve vašem domě či bytě.
Termofor
Pokud vás trápí promrzlé nohy, můžete zauvažovat o pořízení termoforu (ohřívací láhve). Do něj nalejete horkou vodu, zašroubujete a na noc schováte pod peřinu k nohám. Termofor Vás vydrží hřát několik hodin v kuse, díky čemuž můžete na noc ubrat na teplotě vytápění ložnice, aniž byste se museli bát, že Vás v noci probudí zima. Pokud nechcete pořizovat termofor, obdobným služebníkem mohou být naplněné PET-lahve. Vychladlou vodu ráno zbytečně nevylévejte do odpadu, ale využijte ji na zalití vašich pokojových rostlin.
Do budoucna pořizujte úsporné spotřebiče
Není nutné, abyste ihned vyměnili všechny spotřebiče, které spadají do neúsporných tříd. Pokud ale budete v dohledné době kupovat nový spotřebič (ať už z nutnosti nebo jako dárek k Vánocům), nechte si v obchodě poradit s výběrem. Vhodné je vybírat výrobky ze tříd A, B a C.
Úspora vody
Nezanedbatelnou část rodinného rozpočtu tvoří také účet za vodu. Přinášíme vám proto několik tipů, jak lze prostřednictvím drobných úsporných změn ve vaší domácnosti šetřit nejen peněženku, ale i životní prostředí a naši planetu.
Úspora vody v kuchyni
Pořiďte si myčku
Investice do myčky na nádobí vám jednak uspoří čas s ručním mytím nádobí, ale také citelně sníží výdaje za vodu. Užíváním myčky ušetříte až dvakrát více vody ve srovnání s ručním mytím nádobí ve dřezu pod tekoucí vodou. Její pořízení je sice finanční zásah do rodinného rozpočtu, ale časem se náklady vrací, především ve vícečlenných domácnostech. V menších domácnostech je tedy na zvážení, zda není lepší variantou zůstat u ručního mytí nádobí.
Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou
V případě, že nevlastníte myčku na nádobí, nemyjte nádobí pod tekoucím proudem vody, ale napusťte si vodu do dřezu. Mytím nádobí pod tekoucí vodou totiž spotřebujete až třikrát více vody oproti mytí v napuštěném dřezu. V případě mytí jen pár kousků špinavého nádobí pod tekoucí vodou také doporučujeme zvážit instalaci spořiče vody (perlátoru), se kterým můžete ušetřit až 50 % vody.
I při vaření se dá šetřit vodou
Při ohřevu vody v rychlovarné konvici ohřívejte jen tolik vody, kolik skutečně spotřebujete. Odměřujte si vodu do nádob dle reálných potřeb. Ušetříte tím totiž nejen vodu, ale i elektrickou energii, jelikož se vám bude voda ohřívat kratší časový interval. Vařte jídlo na páře – nejen, že tím uděláte něco pro své zdraví, ale také tím značně ušetříte. Pokud si vaříte např. vodu na těstoviny či rýži, používejte pokličku, která zabrání přebytečnému úniku vody a zároveň si tím snížíte dobu přípravy jídla s následnou úsporou elektrické energie.
Úspora vody v koupelně
Neplýtvejte vodou při osobní hygieně
Až třetina denní spotřeby vody zužitkujeme právě na osobní hygienu. Značnou úsporou může být ovšem pouze nepatrná změna v hygienických návycích. Hlavní zásadou je nenechat vodu zbytečně odtékat. Například zubní hygienu neprovádějte pod proudem tekoucí vody, ale za použití kelímku. Stejné praktiky využijí muži i při holení vousů. Za pouhých 5 sekund totiž proteče kohoutkem až 1 litr vody.
Perlátor
Jedná se o malé mechanické zařízení, které si našroubujete na vodovodní baterii. Baterií potom neproteče standardní objem vody. Můžete tím ušetřit až polovinu běžné spotřeby vody. Perlátor lze všestranně využít jak u sprchové a umývadlové baterie, tak i u kuchyňského dřezu. Uvedené zařízení bývá automatickou součástí nově pořízené baterie.
Dejte přednost sprše před vanou
Kratší interval sprchování sníží spotřebu vody až na polovinu oproti využití vany. Pokud ovšem rádi relaxujete ve vaně, zamyslete se nad tím, jak by se dala voda dále využít. Obsah vany po koupeli můžete upotřebit například na splachování toalety. Pro vanové nadšence může být úsporou také pořízení menší vany, a tím samozřejmě i spotřeba menšího objemu vody než u klasické velké vany.
Sprchujte se úsporně
Sprchování je sice úspornější než vana, ale záleží také na délce sprchování. Pokuste se tedy zkrátit sprchování na nezbytné minimum a při nanášení sprchového gelu či šamponu vodu vypínejte. Vodu ve sprše ušetříte také instalací již zmíněného perlátoru či koupí úsporné sprchové hlavice, která má již zabudovaný omezovač průtoku.
Šetřete při splachování toalety
I když se to nemusí na první pohled jevit, protékající toaleta způsobuje zbytečný únik vody do kanalizace. Doporučujeme investovat do moderní toalety s duálním splachováním, u kterého si sami zvolíte, zda na jedno spláchnutí spotřebujete 10 litrů či pouze 3 litry vody. Pokud ovšem neplánujete pořizovat novou toaletu, můžete úsporu vody na toaletě vyřešit levnější variantou, kterou je spořič vody na WC. Po instalaci tohoto zařízení odteče pouze nezbytně nutné množství vody, nikoliv celá nádržka a vy tím tedy značně ušetříte. Víte, že během hodiny můžete kvůli protékající toaletě přijít až o 80 litrů vody? Zvažte tedy investici do nové toalety či alespoň spořiče vody.
Úspora při praní
Nezapínejte pračku, pokud ji nemáte zcela naplněnou. Snažte se prát jednorázově větší objem prádla v týdenním cyklu než četněji pouze s poloviční náplní pračky. Využívejte také šetrnější, kratší a tím úspornější prací cyklus. Pokud disponujete starším typem pračky, zvažte po jejím dlouhodobějším užívání a opotřebení koupi nové pračky, se kterou docílíte až desetinásobnou úsporu vody.
Využívejte dešťovou vodu
Tento tip je vhodný spíše pro vlastníky domů či bytů se zahradou. Nadměrnou spotřebu pitné vody můžete nahradit užitkovou zachycenou dešťovou vodou, která je bezplatná a snáze dostupná. Dešťová voda má v domácnostech široké využití. Můžete ji použít jak na zalévání květin, záhonů, tak na splachování záchodu či při běžném úklidu, mytí vozidla nebo praní prádla. K zachycení dešťové vody stačí použít barely či retenční nádrže.

SOS – Asociace z.s

Rozhovor Mgr. Aleny Máčové pro ČT 24

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/222411058061123/, 

Mgr. Alena Máčová, právnička SOS – Asociace, z.s. poskytla 23.11.2022 rozhovor ČT 24, který si můžete poslechnout. Vstup Mgr. Máčové do vysílání od 18:10 minuty.

Sdružení obrana spotřebitelů – Asociace, z.s.

Novela energetického zákona účinná od 1. 7. 2022.

Od 1. 7. 2022 je účinný druhý balíček změn novely energetického zákona, jehož první část vešla v účinnost již od 1. 1. 2022. Od začátku července tak u nás platí nová ustanovení týkající se regulace energetických zprostředkovatelů, často označovanými jako „energošmejdi“, a došlo taky ke změně pravidel pro režim dodavatele poslední instance (DPI).

Jak jsem tedy již avizoval, tak došlo ke zpřísnění regulace energetických zprostředkovatelů, kteří se v posledním roce začali na českém trhu vyskytovat v hojném počtu. Od 1. 7. jsou zprostředkovatelé povinni se zaregistrovat u Energetického regulačního úřadu (ERÚ). U registrace musí zprostředkovatelé prokázat splnění zákonných podmínek, jako je plná svéprávnost, bezúhonnost, spolehlivost, ukončené střední vzdělání a aspoň pětiletou praxi v oblasti energetiky. Registr zprostředkovatelů je veřejně přístupný a nalezneme jej na webových stránkách ERÚ.

I přesto, že má zprostředkovatel ze zákona povinnost spotřebiteli oznámit, že s ním jedná jako zprostředkovatel, tak ne každý je tak poctivý, aby tak učinil. Stejně tak se může stát, že s námi bude komunikovat někdo, kdo nemá vůbec oprávnění jako zprostředkovatel jednat. Smlouvy s nimi uzavřené ale v takovém případě nepozbývají platnosti. Proto je důležité si vždy dávat pozor, s kým jednáme, a ihned požadovat od zprostředkovatele, aby se identifikoval. Následně bychom si měli skrze registr zprostředkovatelů potvrdit, že má daná osoba oprávnění. Nezapomeňme, že máme od 1. 1. 2022 možnost kdykoliv a bez postihu vypovědět bez výpovědní doby smlouvu se zprostředkovatelem na základě § 11n energetického zákona.

Nově se dozorovým orgánem nad zprostředkovateli energií stal Energetický regulační úřad (ERÚ), na které do konce června dohlížela Česká obchodní inspekce (ČOI). S podněty na kontrolu a řešením sporu se zprostředkovateli se tak nyní musíme obrátit na ERÚ.

Dále došlo k novelizaci pravidel pro režim DPI. Spotřebitelům už nyní nehrozí, že jim bude odpojen elektroměr nebo plynoměr a následně tak ukončeny dodávky, pokud z režimu nestihnou včas vystoupit.  V takovém případě budou ale nuceni přistoupit na smlouvou o dodávkách, která je na dobu neurčitou a jejíž podmínky nadiktuje dodavatel, bez možnosti spotřebitele jejich podobu nějak ovlivnit. Zároveň se doba trvání režimu DPI zkrátila z šesti měsíců na tři měsíce.
Karel Bělák
Odborný právní poradce,
Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace, z.s.


Možnosti ukončení smluv se zprostředkovatelem bez sankcí na základě novely energetického zákona

Počátkem letošního roku došlo k významné změně v oblasti spotřebitelského práva, jelikož 1. ledna 2022 nabyla účinnosti novela energetického zákona, na základě které došlo k výraznému posílení postavení spotřebitele v boji proti nepoctivým zprostředkovatelům nebo dodavatelům energií. Jednou z hlavních novinek, které novela přinesla, je mimo jiné i možnost ukončení smluv se zprostředkovatelem bez sankce.

Smlouvou o zprostředkování dodávek energií, pravděpodobně více známou pod tzv. „aukcemi energií“ rozumíme smlouvu, ve které se zprostředkovatel zavazuje, že zájemci vybere výhodnějšího dodavatele energií a zpravidla s ním na základě udělené plné moci následně uzavře smlouvu. Uzavření smluv s aukčními společnostmi v mnoha případech přinášelo spotřebitelům časté komplikace, ovšem nyní je na základě novely situace pro veřejnost značně výhodnější. Předchozí právní úprava totiž nedávala spotřebiteli tak silné postavení, a proto bylo často poměrně obtížné se efektivně bránit nekalým praktikám, které mnohé aukční společnosti používaly.

Na základě původní právní úpravy tedy spotřebiteli náleželo standardní právo bez sankce odstoupit do 14 dnů od uzavření smlouvy, které stanovuje § 1829 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Toto právo spotřebitel ovšem měl pouze za předpokladu, že došlo k uzavření smlouvy mimo obchodní prostory, tedy nejčastěji formou podomního prodeje. Často ovšem tato poměrně krátká čtrnáctidenní lhůta nebyla dostačující k tomu, aby si spotřebitel uzavření smlouvy důkladně rozmyslel, případně aby si uvědomil, že vůbec k samotnému uzavření smlouvy došlo.

Oproti tomu nová právní úprava, která je účinná od letošního ledna, výrazně zvyšuje možnosti, kterými se spotřebitel může proti postupu aukčních společností bránit. Klíčovou změnou, kterou novela přinesla, je skutečnost, že nyní spotřebitel může vypovědět závazek se zprostředkovatelem energií kdykoli bez jakéhokoliv postihu a finančního plnění. Je však důležité upozornit, že v případě nově uzavíraných smluv je třeba dávat pozor na to, že v sobě mohou obsahovat ujednání o odměně zprostředkovatele. Odměna zprostředkovatele, která je uvedena ve zprostředkovatelské smlouvě nebo její poměrná část za již poskytnutou službu, se tedy nepovažují za výše zmíněné finanční plnění, které nemůže být požadováno. Rovněž je velmi důležité zmínit fakt, že novela energetického zákona je nepřímo retroaktivní, což znamená, že lze vypovědět i zprostředkovatelské smlouvy, které byly uzavřeny již před 1. lednem 2022. Pokud tedy někdo podepsal smlouvu se zprostředkovatelem již v minulých letech, nyní ji může bez postihu vypovědět, což může být pro mnohé ze spotřebitelů velmi vítané.

Dalším právem, které nyní spotřebitel získal na základě § 11n, je také možnost bez sankce odvolat zmocnění k uzavření smlouvy o dodávce elektřiny nebo plynu či smlouvy o sdružených službách. Příznivé pro spotřebitele je také to, že pokud k odvolání uděleného zmocnění nedojde, automaticky zanikne po uplynutí 12 měsíců od jeho udělení. Tím se tedy mohou spotřebitelé zbavit mnohých problémů, souvisejících s tím, že plná moc byla zprostředkovateli mnohdy udělena nevědomky již samotným podepsáním přihlášky, či s následným uzavíráním nežádoucích smluv.

Závěrem je vhodné říct, že novela energetického zákona nyní výrazně omezila prostor pro nepoctivé praktiky zprostředkovatelů energií a přinesla pro spotřebitele množství příznivých změn. Pokud se tedy i Vy nacházíte v situaci, kdy se potýkáte s některým z výše zmíněných problémů, které původní právní úprava neregulovala, neváhejte se obrátit na některou z našich poboček.

Petra Císařová,
Odborná právní poradkyně  Sdružení obrany spotřebitelů – Asocicace, z.s.

Novela energetického zákona a zvyšování cen energií

K 1. 1. 2022 nabyla účinnosti novela energetického zákona (dále jen „novela“) zpřísňující povinnosti zprostředkovatelů a dodavatelů v energetických odvětvích, a naopak přinášející větší práva v této oblasti spotřebitelům. Tento článek se zaměří na změny v zákoně v souvislosti se zvyšováním cen energií jejich dodavateli.

V posledních měsících se na naše poradny obrací velký počet spotřebitelů mj. i z toho důvodu, že jim jejich dodavatel navýšil měsíční cenu za elektřinu či plyn, která se jim však zdá být příliš vysoká. Od Nového roku musí dodavatel ze zákona k platnému zvýšení cen dodávek energií spotřebiteli tuto změnu nejen pouze oznámit, ale rovněž mu dát možnost se za určitých novelou modifikovaných okolností ze smluvního závazku vyvázat. 

Oznámení změny ceny musí splňovat podmínku prokazatelnosti a adresnosti. Nadto musí dodavatel splnit lhůtu 30 dnů, kterou mu energetický zákon k oznámení poskytuje. V případě, že svou oznamovací povinnost nesplní, nevyvolají tyto změny vůči spotřebiteli právní účinky. Ten by se tedy – jakmile je mu doručeno vyúčtování s dopředu neoznámenou změnou (zvýšením) ceny energií – měl proti této změně ohradit a namítnout její neúčinnost.

Spotřebitel by ve výše zmíněném případě rozhodně neměl zvýšenou cenu platit. Dodavatel na ni totiž nebude mít právní nárok, a spotřebitel na něm by pak musel danou částku horko těžko vymáhat zpět. Netřeba si však zoufat. Jestliže totiž dodavatel vyúčtování neopraví, může je spotřebitel reklamovat a v případě nevyhovění dodavatele reklamaci se obrátit na Energetický regulační úřad (dále jen „ERÚ“) s návrhem na zahájení mimosoudního řešení spotřebitelského sporu. ERÚ pak může autoritativně rozhodnout, že dodavatel nemá nárok na placení zvýšené ceny spotřebitelem.

Další povinností dodavatele je potom poučit spotřebitele o možnosti odstoupit před zvýšením ceny energií bez sankce od smlouvy. Tuto možnost však spotřebitel musí ze zákona využít nejpozději 10 dní před účinností těchto změn.

Dvojí právní režim odstoupení od smlouvy pro zvýšení ceny energií, obsažený v úpravě před novelou, tak zanikl, když vymizela např. lhůta 3 měsíců pro odstoupení od smlouvy od data zvýšení ceny energií v případě, kdy dodavatel spotřebiteli toto plánované zvýšení neoznámil.

Ze současné právní úpravy naopak vyplývá, jak je uvedeno výše, že neoznámí-li dodavatel spotřebiteli zvýšení ceny energií, nebude vůči němu vůbec účinné. Novelou tedy došlo ke zpřísnění podmínek, které musí dodavatel v této oblasti splnit.

Co ale zůstalo stejné, je kupř. to, že právo vypovědět závazek spotřebiteli nevznikne, jestliže dodavatel zvýšil cenu energií kvůli tomu, že došlo ke zvýšení regulované složky ceny, daní či poplatků či ke změně právního předpisu. V takovém případě je spotřebitel, nemá-li s dodavatelem sjednanou smlouvu na dobu neurčitou (pak by výpovědní doba nemohla být ze zákona delší než 3 měsíce), povinen smlouvu s dodavatelem férově dodržet.  

Závěrem nezbývá než dodat, že vzhledem k uplatnění nepravé retroaktivity a výkladu ve prospěch spotřebitele se tyto změny týkající se zvyšování energií dodavateli vztahují i na smlouvy, uzavřené se spotřebiteli před 1. 1. 2022.

Vojtěch Ertl,
Odborný právní poradce SOS – Asociace, z.s.

Desatero obrany před šmejdy v energetice

10 ryze praktických rad Energetického regulačního úřadu, jak nenaletět tzv. „šmejdům“ při změně dodavatele energií

  1. Nenechte se nikým do ničeho nutit. Vaše cesta za levnější elektřinou či plynem by měla začít vlastní aktivitou, nikoliv iniciativou obchodníka. Jestliže se přesto rozhodnete s ním jednat, udělejte si alespoň rámcovou představu o tom, čeho chcete dosáhnout. Pomohou internetové srovnávače, jeden nabízí ERÚ: http://kalkulator.eru.cz/
  2. Vždy se ptejte, zda se bavíte  přímo s dodavatelem, nebo se zprostředkovatelem. Je v tom veliký rozdíl. Pro každého platí jiné právní předpisy, důležité rozdíly jsou zejména ve lhůtách pro odstoupení od uzavřených smluv. Dodavatel vlastní licenci na dodávky energií, zprostředkovatel jen nabízí (přeprodává) nabídky jednoho nebo více dodavatelů. Zprostředkovatel také může chtít exkluzivitu ke správě vašeho odběrného místa – pokud mu ji udělíte, vzdáváte se práva na vlastní volbu dodavatele po předem sjednanou dobu pod hrozbou sankce.
  3. Když někdo zvoní na vaše dveře a tvrdí, že je zaměstnancem ERÚ nebo ČOI, velmi pravděpodobně lže. Úřady energie neprodávají, nekontrolují faktury podomním způsobem apod. Stejné je to se zástupci distributorů, kteří sice kontrolují měřidla, energii ale neprodávají. Říká vám podomní prodejce, že přichází od vašeho současného dodavatele? Ať to dokáže. Nekorektní prodejci se často za velké dodavatele vydávají – osobně i po telefonu.
  4. Je u vás podomní prodej omezený vyhláškou a podomní prodejce zákaz porušil? Obraťte se na (městskou) policii.
  5. Volá někdo na váš telefon, píše na mail? Ptejte se, odkud má kontakt a zda disponuje vaším souhlasem pro zasílání obchodního sdělení. Jestliže souhlas nemá, hlaste jednání podnikatele na Úřad pro ochranu osobních údajů (http://www.uoou.cz/). Během telefonického hovoru se k ničemu nezavazujte.
  6. Neberte si dárky, odmítněte služby „za určitých podmínek zdarma“. Známým příkladem zneužití „dárků“ jsou LED žárovky nebo neplacené poradenství. Stačí vypovědět smlouvu ve lhůtě, kdy vám to energetický zákon umožňuje bez sankce, ale prodejce či zprostředkovatel vám „dárky“, zakoupené podle občanského zákoníku, zpoplatní.
  7. Nikdy se nezavazujte, že podepíšete smlouvu, kterou ještě nemáte k dispozici. Do telefonu žádnému prodejci neříkejte „ano“, protože smlouvu lze uzavřít i telefonicky. Pokud se přihlašujete do aukce, vybírejte takovou, která umožňuje finální nabídku nepodepsat (samozřejmě bez sankce).
  8. Nikdy nepodepisujte nic (smlouvu, plnou moc, přihlášku atp.), co jste si důkladně nepřečetli a úplně nepochopili. Pokud cokoliv nepochopíte, ptejte se. Teprve až všemu porozumíte, rozhodněte se, zda podepíšete.
  9. Nebuďte pasivní! Případné spory s dodavatelem neodkládejte, řešte je hned zpočátku. Jestliže dodavatel nereaguje nebo vy s navrhovaným řešením nesouhlasíte, obraťte se na ERÚ. Jestliže jde o problém se zprostředkovatelem, pomoci může Česká obchodní inspekce (http://www.coi.cz/). Pokud nevíte, s kým jste jednali, obraťte se na jeden z obou úřadů, podnět si předají.
  10. Pamatujte si, že od smlouvy o dodávkách energií, kterou jste uzavřeli mimo provozovnu držitele licence, můžete bez jakýchkoliv sankcí odstoupit do 14 dní od uzavření nebo ji vypovědět nejpozději 15. dne po zahájení dodávek.

Gerta Mazalová, předsedkyně SOS-Asociace, z.s.

Končí režim dodavatelů poslední instance pro klienty skupiny Bohemia Energy!

Spotřebitelům, bývalým zákazníkům společností ze skupiny Bohemia Energy, kteří ještě od DPI odebírají elektřinu, skončí režim „záchranné sítě“ 14. dubna 2022. U plynu to bude o tři dni
později, 17. dubna 2022. Termíny se ale krátí i těm, kterým v loňském roce dodávky ukončily další společnosti. Kompletní přehled jednotlivých režimů DPI je k dispozici na webových stránkách ERÚ.
Stále zbývá okolo 10 000 odběrných míst, která si nenašli nového dodavatel energií. Právě lidé, kteří nereagují na výzvy do dodavatelů poslední instance a zůstávají s dodávkami energií u nich,
mohou mít po ukončení režimu velké problémy. Část z nich se snaží dohledat třeba i úřad práce, jehož úředníci obcházejí domovy spotřebitelů, kterým hrozí odpojení dodávek energií od dodavatele poslední instance. Do snahy kontaktovat co nejvíce takto postižených lidé se zapojilo i Sdružením měst a obcí ČR, jehož členové se kromě šíření potřebných informací snaží sehnat „v terénu“ spotřebitele, kteří jsou z jakéhokoliv důvodu nekontaktní a dodavatelům se s nimi
nepodařilo spojit ani po několika měsících. Právě ti mohou být nejvíce ohroženi blížícím se odpojováním.
Zákazníkům, kteří neučinili potřebné kroky, hrozí, že jejich odběr energií po vypršení lhůty bude považován za neoprávněný a dodavatelé po nich budou vymáhat vzniklou škodu a odběrné místo od dodávky odpojí. A to platí i v případě, že řádně platí účty. Za neoprávněný odběr je považováno např. to, pokud odebíráte energii bez právního důvodu, anebo pokud právní důvod odpadl, což nastane právě v okamžiku, kdy po uplynutí zákonné lhůty nemáte žádnou smlouvu o dodávce energií, a přesto je odebíráte. Pokud se neoprávněného odběru dopustíte, jste povinni v penězích nahradit vzniklou škodu. Do té se budou počítat např. i náklady dodavatele, který bude zjišťovat, zda a jak velká škoda mu vznikla a který vám přijede odpojit plynoměr či elektroměr. Pokud není možné vzniklou škodu přesně určit a nedohodnete se s dodavatelem jinak, bude určena výpočtem podle obvyklé doby využití energií, a takový výpočet by vás mohl nepříjemně překvapit.
Při změně dodavatele nemusí být na prvních deset dní pohlíženo jako na neoprávněný odběr, pokud bude spotřeba uhrazena tím, kdo smlouvu s tímto dodavatelem uzavře právě během desetidenní lhůty. S tímto časovým rozmezím budou pracovat i dodavatelé poslední instance, ale
žádný další odklad již podle zákona možný není. Novým dodavatelem se pro vás může stát i váš dodavatel poslední instance, ale musíte s ní mít uzavřenou smlouvu.
,,Jestliže energie stále odebíráte od DPI, jedinou dobrou radou je, abyste co nejrychleji přešli na standardní produkt. Teď už nejde jen o vysoké ceny dodávek od DPI, o energie byste brzy mohli přijít úplně. Několik dní vám zabere ještě výběr nového dodavatele a také to, než si vás tento dodavatel převezme. Pokud víte o někom, kdo se v této situaci nachází, neprodleně ho o tomto informujte. Teď už skutečně není nač čekat“, říká předsedkyně SOS – Asociace, z.s., paní Gerta Mazalová.

Růst cen energií rozhovor s Mgr. Alenou Máčovou

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/222411058300217/  a´

Mgr. Alena Máčová, právnička, SOS Asociace Sdružení obrany spotřebitelů, vedoucí poradny v Praze

Dopis Ing. Písaříka – Bohemia Energy předsedkyni Gertě Mazalové a její odpověď !

Dne 15.11.2021 mi byl doručen dopis od pana Ing. Písaříka, majitele společnosti Bohemia Energy, ve kterém mě vyzývá, abych přestala poskytovat rady spotřebitelům, kteří jsou poškozeni ukončením dodávek energií společností Bohemia Energy a na kterých mi velice záleží.

Se zněním tohoto dopisu nemohu souhlasit, neboť ho považuji za poněkud nátlakový a odmítám jakékoliv poučování ze strany pana Písaříka, neboť já zákony neporušuji a respektuji je.

Znění obou dopisů jsem se rozhodla zde uveřejnit.

Gerta Mazalová předsedkyně SOS-Asociace, z.s.