Menu

Virtuální operátoři

V dnešní době téměř každý vlastní mobilní telefon. Aby mohl být provozován, potřebujeme k tomu mobilní operátory. Na našem trhu jsme dlouhodobě zvyklí na tři největší a nejrozšířenější operátory. Nelze si však nevšimnout, že jim pomalu vzrůstá konkurence v podobě virtuálních operátorů. Kdo však tito virtuální operátoři jsou? Je dobré využívat jejich služeb, nebo je lepší držet se „staré trojky“?

Virtuální operátoři jsou typičtí tím, že nemají vlastní mobilní síť. K poskytování svých služeb využívají sítě plnohodnotných mobilních operátorů (např. T-mobile, Vodafone, O2), ke kterým si zakoupí přístup. Virtuální operátory lze také dělit do několika skupin podle jejich závislosti právě na plnohodnotném operátorovi.

Rozhodnout se však, zda využívat služeb virtuálního operátora, musí každý spotřebitel sám. Pokud nad tím uvažujete, je dobré si zjistit následující informace:

  1. Jak moc je virtuální operátor závislý na plnohodnotném operátorovi? Není lepší smlouvu uzavřít rovnou s plnohodnotným operátorem?
  2. Jak lze odstoupit od smlouvy? To záleží na tom, kde a jakým způsobem byla smlouva uzavřena (v obchodních prostorách, mimo obchodní prostory, distančním způsobem).
  3. Jak lze smlouvu ukončit? Je dobré vědět, zda je smlouva na dobu určitou, nebo neurčitou.
  4. Jak mohu reklamovat služby? Informujte se, které služby můžete reklamovat a jakým způsobem bude reklamace probíhat.
  5. Kolik stojí volání na linku operátora? Ačkoli jde skoro vše vyřešit skrze internet, může se Vám stát, že budete potřebovat kontaktovat virtuálního operátora telefonicky. V takové situaci je vhodné vědět, kolik zaplatíte za minutu hovoru.

Přestože zákon většinu z těchto věcí ošetřuje, řídí se vztahy mezi spotřebitelem a operátorem také obchodními podmínkami operátora. V nich se občas může objevit něco, co nás může zaskočit, proto není dobré je podceňovat. Při výběru operátora se tedy hlavně nezapomeňte informovat o podmínkách, za kterých budete jeho služeb využívat. Jestliže se však naskytne nějaký problém, neváhejte a obraťte se na nás.

Gabriela Mártonová

odborná právní poradkyně SOS-Asociace