Úspora elektřiny a vody
Úspora elektřiny a vody
Pokračující energetická krize se v uplynulých měsících dotkla prakticky každého z nás, zvláště po finanční stránce. Protože teploty venku začínají klesat a ceny za energie mají opačný trend, připravili jsme pro vás několik tipů, jak ušetřit energii i svoji peněženku.
Úspora elektřiny
Většina spotřebičů a zařízení je v dnešní době na elektřinu, kvůli čemuž se může zdát, že uspořit na elektřině je téměř nemožné. Opak je ale pravdou.
Větrání
I v podzimních a zimních měsících, kdy se topí, nezapomínejte pravidelně větrat obytné pokoje. Doporučuje se krátké, ale velmi intenzivní větrání po dobu několika minut. Jestli budete větrat ráno, odpoledne, či večer, to už záleží na vás. Jestliže ale chcete ušetřit co nejvíce, nenechávejte okna otevřená několik hodin v průběhu dne, neboť zbytečně unikne průběžně ohřívaný vzduch. Větrat “na ventilačku” je v zimním období nevhodné.
Nesviťte zbytečně
Osvědčeným způsobem, jak ušetřit za elektřinu, je méně svítit. Nenechávejte rozsvíceno v místnostech, ve kterých nejste, a vypněte zdroje světla, která nutně nepotřebujete (např. dekorační lampy a světýlka). Pokud potřebujete světlo na čtení nebo práci, využijte spíše stolní lampičku než velké pokojové osvětlení. Jste-li zvyklí mít rozsvíceno během večerního sledování televize, zkuste místo lampiček zapálit svíčky. Jemné světlo plamínků Vám vytvoří příjemnou romantickou atmosféru, a navíc ušetříte pár drobných. Nezapomeňte však svíčku umístit na nehořlavý podklad a do bezpečné vzdálenosti od jiných předmětů, aby se romantika nezměnila v dramatický zážitek! Zapálené svíce nikdy nenechávejte bez dozoru.
Vypojte spotřebiče ze sítě
Pokud máte do sítě zapojené spotřebiče, které nevyužíváte každý den, odpojte je. Pokud nabíjíte mobilní telefon nebo notebook (či jiné zařízení schopné dočasného provozu bez přímého napájení), nenechávejte je po plném dobití připojené v síti. Úspora energie bude sice malá, navíc ale předejdete nebezpečí zkratu, ke kterému by mohlo dojít.
Zacvičte si
Pokud je Vám doma zima, zkuste si místo zvýšení teploty na radiátoru nebo termostatu zacvičit. Nejenže protáhnete ztuhlé svaly a uděláte něco prospěšného pro své zdraví, ale současně se i zahřejete. Provést několik lehkých cviků vícekrát doporučujeme zejména seniorům a lidem, kteří vykonávají sedavou práci.
Termoizolační folie
V posledních dnech jsou termoregulační folie velmi žádaným zboží, neboť nabízí poměrně snadný a levný způsob, jak zmírnit tepelné ztráty Vašeho domova. Jedná se o folie, které se vlepí na okenní tabulky. Speciální izolační vrstva pak méně propouští naakumulované teplo ven, což vám zaručí stabilnější teplotu uvnitř. Jejich užití je vhodné zejména ve starých domech se špatnými izolačními vlastnostmi. Můžete je objednat z internetových obchodů, případně se dojít informovat na specializovanou prodejnu, kde s Vámi mohou prokonzultovat vhodnost jejich užití ve vašem domě či bytě.
Termofor
Pokud vás trápí promrzlé nohy, můžete zauvažovat o pořízení termoforu (ohřívací láhve). Do něj nalejete horkou vodu, zašroubujete a na noc schováte pod peřinu k nohám. Termofor Vás vydrží hřát několik hodin v kuse, díky čemuž můžete na noc ubrat na teplotě vytápění ložnice, aniž byste se museli bát, že Vás v noci probudí zima. Pokud nechcete pořizovat termofor, obdobným služebníkem mohou být naplněné PET-lahve. Vychladlou vodu ráno zbytečně nevylévejte do odpadu, ale využijte ji na zalití vašich pokojových rostlin.
Do budoucna pořizujte úsporné spotřebiče
Není nutné, abyste ihned vyměnili všechny spotřebiče, které spadají do neúsporných tříd. Pokud ale budete v dohledné době kupovat nový spotřebič (ať už z nutnosti nebo jako dárek k Vánocům), nechte si v obchodě poradit s výběrem. Vhodné je vybírat výrobky ze tříd A, B a C.
Úspora vody
Nezanedbatelnou část rodinného rozpočtu tvoří také účet za vodu. Přinášíme vám proto několik tipů, jak lze prostřednictvím drobných úsporných změn ve vaší domácnosti šetřit nejen peněženku, ale i životní prostředí a naši planetu.
Úspora vody v kuchyni
Pořiďte si myčku
Investice do myčky na nádobí vám jednak uspoří čas s ručním mytím nádobí, ale také citelně sníží výdaje za vodu. Užíváním myčky ušetříte až dvakrát více vody ve srovnání s ručním mytím nádobí ve dřezu pod tekoucí vodou. Její pořízení je sice finanční zásah do rodinného rozpočtu, ale časem se náklady vrací, především ve vícečlenných domácnostech. V menších domácnostech je tedy na zvážení, zda není lepší variantou zůstat u ručního mytí nádobí.
Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou
V případě, že nevlastníte myčku na nádobí, nemyjte nádobí pod tekoucím proudem vody, ale napusťte si vodu do dřezu. Mytím nádobí pod tekoucí vodou totiž spotřebujete až třikrát více vody oproti mytí v napuštěném dřezu. V případě mytí jen pár kousků špinavého nádobí pod tekoucí vodou také doporučujeme zvážit instalaci spořiče vody (perlátoru), se kterým můžete ušetřit až 50 % vody.
I při vaření se dá šetřit vodou
Při ohřevu vody v rychlovarné konvici ohřívejte jen tolik vody, kolik skutečně spotřebujete. Odměřujte si vodu do nádob dle reálných potřeb. Ušetříte tím totiž nejen vodu, ale i elektrickou energii, jelikož se vám bude voda ohřívat kratší časový interval. Vařte jídlo na páře – nejen, že tím uděláte něco pro své zdraví, ale také tím značně ušetříte. Pokud si vaříte např. vodu na těstoviny či rýži, používejte pokličku, která zabrání přebytečnému úniku vody a zároveň si tím snížíte dobu přípravy jídla s následnou úsporou elektrické energie.
Úspora vody v koupelně
Neplýtvejte vodou při osobní hygieně
Až třetina denní spotřeby vody zužitkujeme právě na osobní hygienu. Značnou úsporou může být ovšem pouze nepatrná změna v hygienických návycích. Hlavní zásadou je nenechat vodu zbytečně odtékat. Například zubní hygienu neprovádějte pod proudem tekoucí vody, ale za použití kelímku. Stejné praktiky využijí muži i při holení vousů. Za pouhých 5 sekund totiž proteče kohoutkem až 1 litr vody.
Perlátor
Jedná se o malé mechanické zařízení, které si našroubujete na vodovodní baterii. Baterií potom neproteče standardní objem vody. Můžete tím ušetřit až polovinu běžné spotřeby vody. Perlátor lze všestranně využít jak u sprchové a umývadlové baterie, tak i u kuchyňského dřezu. Uvedené zařízení bývá automatickou součástí nově pořízené baterie.
Dejte přednost sprše před vanou
Kratší interval sprchování sníží spotřebu vody až na polovinu oproti využití vany. Pokud ovšem rádi relaxujete ve vaně, zamyslete se nad tím, jak by se dala voda dále využít. Obsah vany po koupeli můžete upotřebit například na splachování toalety. Pro vanové nadšence může být úsporou také pořízení menší vany, a tím samozřejmě i spotřeba menšího objemu vody než u klasické velké vany.
Sprchujte se úsporně
Sprchování je sice úspornější než vana, ale záleží také na délce sprchování. Pokuste se tedy zkrátit sprchování na nezbytné minimum a při nanášení sprchového gelu či šamponu vodu vypínejte. Vodu ve sprše ušetříte také instalací již zmíněného perlátoru či koupí úsporné sprchové hlavice, která má již zabudovaný omezovač průtoku.
Šetřete při splachování toalety
I když se to nemusí na první pohled jevit, protékající toaleta způsobuje zbytečný únik vody do kanalizace. Doporučujeme investovat do moderní toalety s duálním splachováním, u kterého si sami zvolíte, zda na jedno spláchnutí spotřebujete 10 litrů či pouze 3 litry vody. Pokud ovšem neplánujete pořizovat novou toaletu, můžete úsporu vody na toaletě vyřešit levnější variantou, kterou je spořič vody na WC. Po instalaci tohoto zařízení odteče pouze nezbytně nutné množství vody, nikoliv celá nádržka a vy tím tedy značně ušetříte. Víte, že během hodiny můžete kvůli protékající toaletě přijít až o 80 litrů vody? Zvažte tedy investici do nové toalety či alespoň spořiče vody.
Úspora při praní
Nezapínejte pračku, pokud ji nemáte zcela naplněnou. Snažte se prát jednorázově větší objem prádla v týdenním cyklu než četněji pouze s poloviční náplní pračky. Využívejte také šetrnější, kratší a tím úspornější prací cyklus. Pokud disponujete starším typem pračky, zvažte po jejím dlouhodobějším užívání a opotřebení koupi nové pračky, se kterou docílíte až desetinásobnou úsporu vody.
Využívejte dešťovou vodu
Tento tip je vhodný spíše pro vlastníky domů či bytů se zahradou. Nadměrnou spotřebu pitné vody můžete nahradit užitkovou zachycenou dešťovou vodou, která je bezplatná a snáze dostupná. Dešťová voda má v domácnostech široké využití. Můžete ji použít jak na zalévání květin, záhonů, tak na splachování záchodu či při běžném úklidu, mytí vozidla nebo praní prádla. K zachycení dešťové vody stačí použít barely či retenční nádrže.
SOS – Asociace z.s