Menu

Rozhlasové vysílání s Gertou Mazalovou


Warning: Use of undefined constant blok - assumed 'blok' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /disk_1/www/cz/asociace-sos/www/wp-content/themes/sos/functions.php on line 341

Warning: Use of undefined constant blok - assumed 'blok' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /disk_1/www/cz/asociace-sos/www/wp-content/themes/sos/functions.php on line 341

Poslechněte si reportáž v pořadu ČRo Radižurnálu: Žurnál servis na téma Závady v tanečním studiu, konkrétně na taneční tyči.

Žurnál servis

 Přepis otázek a odpovědí:

1 – Jak může naše posluchačka tuto nepříjemnou situaci řešit? (reklamace, vrácení peněz atd.)

 

Odpověď: Posluchačka by měla vadnou službu řádně reklamovat a požadovat zjednání nápravy. Podnikatel musí spotřebitelce vystavit reklamační protokol. V případě nezjednání nápravy ze strany podnikatele v rámci zákonné lhůty pro vyřízení reklamace, je pak možno odstoupit od smlouvy a požadovat vrácení peněz. Před samotnou reklamací doporučuji situaci důkazně zadokumentovat – vyfotit či nahrát vadnou tyč.

 

Pokud má spotřebitelka obavu o svou bezpečnost, může se též obrátit s podnětem pro provedení kontroly na Českou obchodní inspekci.

 

 

2 – Nicméně naše posluchačka je s kurzem spokojená, nechce chodit jinam. Může nějak donutit majitele, aby zajistil nebezpečné tyče?

 

Odpověď: Donutit ho násilím samozřejmě nemůže, musí využít právních prostředků ochrany spotřebitele, což je zmíněná reklamace služby, nebo podnět dozorovému orgánu, což je Česká obchodní inspekce, která je dozorovým orgánem mj. podle zákona o obecné bezpečnosti výrobků.

 

3 – Když odhlédneme od tyče – u jakého dalšího sportovního náčiní se můžeme setkat s problémy? (musí mít třeba Sokol “posudek” na kruhy, že jsou bezpečné? kontrolují se nějak stroje v posilovnách?)

 

Odpověď: Každý výrobek, a to i věc využitá podnikatelem v rámci poskytování služby, například sportovní náčiní, musí splňovat parametry obecné bezpečnosti výrobku dle zákona č. 102/2001 Sb. Tento zákon pak odkazuje na další specifické předpisy upravující technické parametry výrobků. Nebezpečný výrobek nemůže být podnikatelem jakkoliv využíván či distribuován, jinak samozřejmě odpovídá za škodu, kterou by spotřebiteli způsobil nebezpečným výrobkem, jež při své činnosti využil. Podnikatel by měl být proto vždy schopen dozorovému orgánu, což je většinou Česká obchodní inspekce, doložit bezpečnost výrobku z hlediska jeho původu a souladnosti s průvodní dokumentací (např. že je správně uchycen apod.).

 

Gerta Mazalová- předsedkyně SOS-Asociace