Nákup na Temu – aneb když nízká cena znamená velké riziko
Temu – název, který se poslední dobou neustále objevuje v online prostředí. Pokud se pohybujete na internetu nebo sociálních sítí, pravděpodobně jste narazili na jeho výrazné reklamní kampaně. Temu láká spotřebitele neuvěřitelně levnými produkty, které jsou jim předkládány ze všech stran. Za zdánlivě výhodnými nabídkami se ovšem může skrývat řada rizik a nebezpečí.
Co to vlastně je Temu?
Temu je čínské online tržiště, které se od loňského roku rozšířilo i do Česka. Jeho expanze však vyvolává určité kontroverze. Podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Temu nedodržuje řadu pravidel stanovených českou a unijní legislativou. Na čínském online tržišti je možné nalézt téměř vše za podezřele nízké ceny. Temu ovládá online reklamní prostor a svými neobvykle levnými nabídkami láká zákazníky téměř ze všech směrů. E-shop Temu je v České republice dostupný jak na internetu, tak i ve formě mobilní aplikace.
Podezřele nízké ceny
Na Temu můžete nalézt široký sortiment produktů, zahrnující oblečení, doplňky do bytu, hračky, elektroniku nebo kosmetiku. Jedním z hlavních lákadel tohoto e-shopu jsou především až neuvěřitelně nízké ceny. Tato skutečnost přirozeně vyvolává spoustu otázek zejména ohledně kvality nabízeného zboží. Jedním z faktorů, který přispívají k těmto nízkým cenám, je skutečnost, že výrobní náklady nejsou příliš vysoké. To je způsobeno tím, že lidé, kteří se podílejí na výrobě daného produktu, nedostávají odpovídající plat. Tento jev je způsoben nízkými mzdami v některých zemích, kde se produkce zboží provádí, a také nedostatkem pracovních standardů a ochrany zaměstnanců. Tyto podmínky vedou ke snížení nákladů na výrobu a následně i k nižším cenám pro zákazníky.
Nekvalitní produkty
Jedním z hlavních problémů Temu je absence kvalitních produktů a nedodržování legislativních norem. Produkty často nejsou opatřeny patřičnými atesty, což může představovat zdravotní rizika, jež se mohou projevit až po delší době. Navíc mnohdy produkty neobsahují ani český návod k použití, což může vést spotřebitele k nebezpečnému užívání.
Nedodržování legislativy
Temu nedodržuje pravidla týkající se povinnosti poskytnout zákazníkovi veškeré nezbytné informace před a během nákupu. Tyto zákonem stanovené povinnosti buď vůbec neplní, nebo plní jen částečně a pro nakupujícího nejasným a nesrozumitelným způsobem. Tím se Temu dopouští klamání spotřebitele.
Temu také inzeruje slevy v rozporu se zákonem, jelikož slevy musí být vypočteny z nejnižší ceny, za kterou bylo zboží nabízeno během posledních 30 dní. Temu tyto ceny odvozuje z doporučených maloobchodních cen produktů. Společnost rovněž nedodává přesné informace o podmínkách odstoupení od kupní smlouvy, záruce a postupu při reklamaci. Z webových stránek není patrné, zda Temu funguje jako klasický e-shop nebo online tržiště, což je informace, která by měla být transparentně uvedena. Asociace pro elektronickou komerci (APEK) podala podnět na Českou obchodní inspekci, která se v současné době touto záležitostí zabývá.
Hrozba pro české e-shopy
Internetový obchod Temu má výrazný dopad na trh českých online obchodů, což způsobuje problémy především menším prodejcům, jejichž prodej je závislá na internetové reklamě. Temu využívá agresivní reklamní strategie, které mohou výrazně překročit reklamní rozpočty menších e-shopů. Důsledkem toho se tyto e-shopy mohou ocitnout v obtížné situaci a začít vykazovat ztráty, což může dokonce vést k jejich uzavření.
Kybernetická hrozba
Mobilní aplikace Temu shromažďuje rozsáhlé množství uživatelských informací, které následně přenáší na servery v Číně. Mezi tyto údaje patří zejména adresy, data narození, fotografie, historie prohlížeče a odkazy na sociální sítě. Aplikace má také přístup k mikrofonu, GPS lokalizaci a informacím o zařízení. Aktuálně probíhá vyšetřování Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost kvůli podezření z neoprávněného prodeje osobních dat uživatelů.
Závěr
Na závěr bychom chtěli apelovat na všechny spotřebitele, aby byli obezřetní při nákupu na e-shopu Temu. I když lákavé nabídky mohou být poutavé, je důležité si uvědomit potenciální rizika spojená s nákupy na této platformě. Doporučujeme si pečlivě promyslet nákup na Temu, důkladně si prostudovat obchodní podmínky, zhodnotit kvalitu produktů a zvážit možná rizika v souvislosti s ochranou osobních údajů. Buďte při nákupu na internetu opatrní a raději dávejte přednost nákupu u důvěryhodných a ověřených prodejců.
Za Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace, z. s.
Klára Červinková
Odborná právní poradkyně