Menu

Na dotazy spotřebitelů odpovídá předsedkyně SOS-Asociace Gerta Mazalová

 

  1. Pomohl nový zákon proti šmejdům? Jak se vyhýbají kontrolám ČOI?

————————————————————————————————–

V posledních měsících se toho mnoho napsalo a namluvilo o šmejdech a předváděcích akcích, nicméně na praktikách těchto tzv. podnikatelů se stále nic nemění. V osobních poradnách SOS – Asociace se stále denně setkáváme s případy, kdy se lidé stanou obětí praktik těchto podnikatelů na předváděcích akcích. Podvodníci jsou velmi vynalézaví a hlavně rychlí, zatímco spravedlnost je pomalá a těžkopádná. Právo sice máme, ale jeho vymahatelnost je obtížná. Zákony sice máme, ale podvodníků stále více přibývá, počty kontrolorů a inspektorů jsou však stále stejné a nedostatečné.

ČOI sice často a pravidelně kontroluje, ale nemá šanci zkontrolovat desítky účelově nahlášených akcí, které se nakonec nekonají. Šmejdi jsou mazaní a spotřebitele zvou pouze adresně, např. na kachní hody, kde mají být pouze ochutnávky, přitom se tam prodává předražené zboží, hrnce, deky atd.

Samozřejmě probíhají i soutěže, kde spotřebitelé obdrží “výhru”, která ve skutečnosti žádnou výhrou není, údajné uváděné slevy slevami ve skutečnosti nejsou. Nadsazené ceny už tak předraženého zboží jsou stále o mnoho vyšší než je skutečná cena zlevněného zboží.

  1. Zaznamenáváte nové triky, které používají? Ubylo klasických předváděcích akcí spojených například s výlety?

—————————————————————————————————————–
Nové triky ani nepotřebují, vystačí si i s těmi původními. Nicméně jejich vynalézavost je bez hranic.  Antidatují smlouvy s tím, že dříve bylo zboží levnější a spotřebitele tak připraví o možnost zákonného odstoupení od kupní smlouvy. Tlačí rychle k podpisu spotřebitele tak, aby si smlouvu nestačil v klidu přečíst a zamlčují některá ujednání ze svých všeobecných obchodních podmínek, která jdou k tíži spotřebitele. Navíc neupozorní spotřebitele, že např. od smlouvy o zájezdu, kterou podepsal na předváděcí akci, nelze podle výjimky v novém zákoníku nyní již odstoupit a spotřebitel musí platit. Předváděcí akce s výlety se bohužel konají i nadále, také za hranicemi např. v Turecku jsou spojeny s návštěvami továren na výrobu a prodej tureckých koberců, klenotnictví. Spotřebitelé tak až doma zjistí, že nákupy nebyly vůbec výhodné, jak je přesvědčovali a že zboží by doma koupili za mnohem nižší cenu a možná i kvalitnější. Smlouvy jsou podepsány podle tureckého Obchodního zákoníku a je tam i upozornění, že od koupě nelze odstoupit, bylo zakoupeno v pevných prodejnách. Navíc jsou spotřebitelé přesvědčováni, že neplatí žádné clo, ale ve skutečnosti musí platit několikatisícové položky podle typu zboží.

 

  1. Vybavíte si nějaká konkrétní příklady na jižní Moravě z poslední doby, které takové nové nekalé triky používají?

—————————————————————————————————————-
V poslední době jsou nejčastější různé ochutnávky, na barevných letácích jsou obrázky kuchařů, kteří mají předvádět své gurmánské umění, (salámů, jitrnic, jelit a jiných masných produktů), tyto letáky byly plošně rozesílány do mnoha obcí i měst a spotřebitelé byli pak překvapeni, když zjistili na místě, že jde o prodej spotřebního zboží. Akce se konaly většinou v restauracích nebo hotelech, kam si prodejci nahlásili pronájem salonku pro pár přátel, jako soukromou party, takže o nich ČOI ani nemohla vědět. Nebo desítky akcí byly nahlášeny, ale ve skutečnosti se vůbec nekonaly a skutečná akce proběhla úplně někde jinde.

 

  1. Co by bylo podle vás třeba, aby se současná situace zlepšila?

——————————————————————————————-

Podle mého názoru bychom nejdříve měli využívat aspoň těch možností, které máme v zákoně nyní a zejména posílit kontroly.  Není mi známo, že by padaly ty nejvyšší možné pokuty, které jsou dnes do výše 200 tisíc korun. Dle judikatury Nejvyššího správního soudu sice pokuta nesmí být pro podnikatele likvidační, protože by mohla poškodit poctivé podnikatele,  ale můj názor je, že šmejdy by zlikvidovat klidně mohla. Je třeba si uvědomit, že takoví prodejci vůbec poctivě podnikat nechtějí, proto v případě opakovaných zjištění porušení zákona by měly kontrolní orgány postupovat co nejpřísněji, tj. ukládat vysoké tresty a odebrat živnostenské oprávnění. Zákon by měl platit pro všechny, tak proč v těchto případech nezavést pravidlo dvakrát a dost?

 

Gerta Mazalová
předsedkyně SOS – Asociace