Menu

Hračky: Jak postupovat při nákupu?

Jak postupovat při nákupu hraček? Člověk si řekne, že při nákupu něčeho tak banálního jako jsou hračky přece nelze udělat chybu. Opak je ale pravdou. I nákup hraček s sebou nese mnohá úskalí, na které je potřeba si před samotným nákupem dát pozor.

Hraček se dotýká nařízení vlády č. 86/2011 Sb., které provádí předpisy Evropské unie týkající se technických požadavků na hračky. A právě zákonem stanovené minimální technické požadavky na hračky jsou nejčastěji výrobci nedodržovány. Na trh se pak dostávají závadné hračky, které se nejen po krátké době rozbijí, ale zároveň mohou být i zdraví nebezpečné. Příkladem mohou být plastové panenky dovážené z Číny, které obsahují vysoké množství di-(2-ethylhexyl)ftalátu, který je škodlivý.

Další problematickou věcí při nákupu hraček je to, že spotřebitelé mnohdy neberou v potaz hraček pro děti v určitém věku. Často pak koupí své dvouleté ratolesti hračky, která jsou vhodné až od tří let. Například stavebnici, ta pak obsahuje malé částí, které mohou děti spolknout a zadusit se jimi.

Prvním krokem při příchodu do obchodu by tedy mělo být prohlédnutí dané hračky. Je nezbytné zkontrolovat, zda je hračka kvalitní a neobsahuje vady. Poté je potřeba zjistit, zdali je hračka vhodná pro dítě, které si s ní bude hrát. Je totiž velmi nebezpečné podceňovat doporučenou věkovou hranici. A nakonec je dobré zjistit si původ dané hračky a klidně si nechat předvést její funkčnost. Není problém poprosit obsluhu v obchodě, aby nám daný výrobek předvedla.

Při nákupu hraček je třeba být velmi opatrný a dát si pozor na každou drobnost. Přece jenom, kupujeme hračky dětem, a to co chceme je, aby si děti hlavně BEZPEČNĚ pohrály.

Zákon č. 86/2011 Sb., nařízení vlády o technických požadavcích na hračky.  In: Zákony pro lidi.cz [online]. © AION CS 2010-2013 [cit. 30. 6. 2015]. Dostupné z: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-86

Kristian Grézl