Menu

Fotovoltaické kolektory na střeše rodinných domů již nejsou nic neobvyklého

Fotovoltaické kolektory na střeše rodinných domů již nejsou nic neobvyklého

První sériově vyráběné fotovoltaické panely vstoupily na trh v roce 1979 a jejich cena od té doby stále klesá a účinnost naopak roste. Dříve se nejvíce prodávaly solární panely o výkonu 210 kWp, nyní se se běžně dají koupit solární panely až s téměř o třetinu vyšším výkonem, tedy o výkonu 270 kWp. Cena takového solárního panelu je přibližně 3 100 Kč. Návratnost investice do solárních panelů se pohybuje zhruba do deseti let. Na délku návratnosti má samozřejmě vliv čerpání dotace. Pro majitele rodinných domů existuje od roku 2016 program Nová zelená úsporám. Dotace pak může dosahovat výše až 50% investice a maximálně 155 tisíc Kč, v některých krajích až 170 tisíc Kč.

Co největší množství vyrobené energie je třeba spotřebovat a pokud možno žádnou energii „neposílat“ do sítě, aby se investice do domácí solární elektrárny vyplatila. Prodej elektřiny do sítě totiž může být až desetkrát méně výhodný než vlastní spotřeba, protože výkupní ceny jsou velmi nízké. Solární panely jsou však vhodným prostředkem pro energetickou nezávislost a úspory. Průměrný rodinný dům s fotovoltaickou elektrárnou ušetří přibližně až 20 000 Kč za elektřinu ročně.

Protože slunce nesvítí neustále, je třeba energii akumulovat. Je možné využít například  elektrický bojler, který umožňuje ohřát teplou vodu, kterou pak můžete kdykoli využít. Je také vhodné pořídit si akumulátor, který se v době slunečního svitu nabije a potmě z něj můžete čerpat elektřinu. Společnost E.ON s ČEZ také nabízí tzv. virtuální baterie. Taková baterie ve výsledku funguje jako běžný akumulátor, ale pro akumulaci energie se nepoužívá baterie, nýbrž elektrická distribuční síť. Vše funguje tak, že nevyužitá elektřina se z domácí elektrárny odesílá do sítě a využívá ji někdo, kdo ji zrovna potřebuje. Energii, která takto „odejde“ a kterou vám přesně změří elektroměr, můžete následně „zdarma“ využít. Nicméně tato virtuální baterie není v konečném důsledku tak úplně úsporná, jelikož musíte zaplatit distribuční poplatky, příspěvky na obnovitelné zdroje nebo poplatky za službu. Pokud však vlastníte domácí solární elektrárnu připojenou k elektrické distribuční síti a nechce se vám investovat do drahých akumulátorů, může být virtuální baterie určitou alternativou.

Před investicí do domácí solární elektrárny je dobré ověřit si, zda investicí dostanete skutečně to nejlepší, co můžete pořídit. Je důležité vybrat solární systém přesně odpovídající spotřebě vašeho domu. Proto je třeba pečlivě prozkoumat nabízené možnosti na stále více se rozvíjejícím trhu a využít hojně nabízených konzultací odborných firem před tím, než se rozhodnete do fotovoltaické elektrárny vložit svoje prostředky.

Hana Fialová

odborná právní poradkyně SOS – Asociace, z.s.