Menu

Další letní průzkumy – Spotřebitelské testování Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace, z.s.

V prvním srpnovém týdnu se i naše dvojice vydala na odvážné putování po brněnských pivnicích. Naší první zastávkou byla restaurace Na Stojáka na Pekařské ulici pod Šilingrovým náměstím. Byly jsme zde příjemně překvapeny milou, rychlou a ochotnou obsluhou a širokou nabídkou točených piv i jídel. U testovaného piva značky Chotěboř světlá 10o byla míra v pořádku, stoly i sklenice čisté. Potěšeny a posilněny jsme tedy vyrazily směrem na Mendlovo náměstí do restaurace Pivovarská, kde jsme v příjemném prostředí venkovní zahrádky ochutnaly jablečný cider Strongbow. Míra nápoje byla opět v pořádku, ryska značně přesahovala 0,5 l, přestože uváděný objem byl 4 dcl, vzhledem k tomu, že cider byl servírován s ledem. K obsluze jsme opět neměly sebemenší výtku, objednávku nám dokonce ochotně rozpočítala na dva oddělené účty. Prostor pro zlepšení vidíme pouze u čistoty sklenic a nápojového lístku. Spotřebitelské testování jsme zakončily v prodejně Albert na Mendlově náměstí nákupem balené vanilkové zmrzliny Cornetto. Teplota mrazicího boxu zde bohužel nebyla nikde uvedena a z konzistence zmrzliny po rozbalení dovozujeme, že patrně nebyla dostačující, neboť zmrzlina byla nepřiměřeně roztopená.

jfzj

Název restaurace Adresa, IČ značka produktu míra (u piva) cena produktu účtenka celkový dojem a poznámky
Na Stojáka Pekařská 4, IČ: 29318572 pivo Chotěboř  světlá 10 natočeno jako „šnyt“ (0,3l) do (0,5l) sklenice, ryska pro 0,3l na sklenici chyběla, pěna šnytu sahala přes rysku 0,5l 28,- Kč vydána automaticky Příjemné prostředí s rychlou a ochotnou obsluhou, široká nabídka točených piv i jídla, sklenice i stoly čisté, nemáme co vytknout.
Pivovarská Starobrno Mendlovo náměstí 20, IČ: 63488817 Strongbow Cider Gold Apple točený v pořádku, uvedený objem 0,4l značně přesahoval rysku 0,5l (nápoj obsahoval led) 39,- Kč vydána automaticky Příjemné prostředí na venkovní zahrádce, rychlá a ochotná obsluha, bezproblémové rozpočítání objednávky na dva oddělené účty, máme výtku k lehce špinavým sklenicím a nápojovému lístku.
AHOLD CR, Albert 009 Mendlovo náměstí 15A, IČ: 44012373 UNI CORNETTO Vanilka 125 ml 22,90 Kč vydána automaticky Teplota boxu nebyla uvedena a byla patrně nedostačující, neboť po rozbalení byla zmrzlina nepřiměřeně roztopená, trvanlivost zmrzliny v normě.

 

Odborné právní poradkyně

Helena Gottfriedová a Aneta Králová

 


V půlce srpna se odborní právní poradci ze Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace z. s. vydali do 3 podniků v centru města Brna a neobešlo se to bez problémů.

xhthx

Stopkova Plzeňská pivnice

Prvním podnikem tohoto týdne, kde poradci kontrolovali míru piva, byla Stopkova Plzeňská pivnice. Když bylo poradcům doneseno pivo, bylo velmi obtížné najít na půllitru rysku.  Nakonec poradci rysku našli a zjistili, že pivo je natočeno pod míru, a tak došlo na reklamaci. Obsluha reagovala příjemně, nic méně nám bylo řečeno, že pivo dojde, ale pokud chceme, klidně pivo dotočí. Hladina se nakonec zastavila asi dva milimetry pod ryskou. Jinak bylo vše v pořádku, provozovna byla řádně označena a účtenka byla vydána automaticky. Jako plus poradci přidávají, že pivo bylo opravdu výborné.

Pivnice Pegas

Dalším kontrolovaným podnikem byla pivnice Pegas, kde se nám nepodařilo objevit IČO. Účtenka byla vydána bez požádání automaticky.  První problém nastal, až když poradci zjistili, že pivo je natočeno pod míru a došlo na reklamaci. Obsluha totiž reagovala zajímavým způsobem, poradce po vznesení nároku nejprve nechala čekat a následně reagovala: „Když se budeme provokovat, tak občanku.“ Zvláštní je, že občanku v pivnici žádají až při reklamaci a ne hned když pivo natočí. I přes to že obsluha hospody nemá právo požadovat občanku, poradce se rozhodl nedělat další problémy a občanský průkaz předložil. Pivo bylo následně dotočeno dokonce lehce nad míru.

žududžu džuuu jdzjdjrz

 

Výčep na Stojáka

Třetím kontrolovaným podnikem byl Výčep na Stojáka, kde bylo vše řádně označeno a na požádání byla vydána i účtenka. Nicméně pivo se zdálo opět natočeno pod míru. Zvláštností tohoto podniku je, že každé pivo je zváženo, zda je správně načepované. Při reklamaci byla proto piva zvážena a u jednoho piva byla zjištěna podmíra 8g. Pivo pak bylo bez problému dočepováno. Otázkou však zůstává, zda v podniku mají správně nastavené váhy a nakolik je tento způsob přesný, protože na váze zůstává vysrážená voda a pivo. Toto podezření potvrzuje i to, že i po převážení a dotočení bylo pivo stále lehce pod risku.

kgýkg jdzjds

 

Odborní právní poradci

Petr Gloc a David Rotrekl