Menu

Carsharing aneb bezstarostná alternativa vlastnění automobilu

Už i česká města zachvátil v posledních letech fenomén sdílených dopravních prostředků. Ve městech se velké oblibě těší zejména systém sdílení kol. Víte však, že stejný koncept existuje také v případě aut?

Lidem jsou zcela jistě dobře známy klasické autopůjčovny. Jejich koncept fungoval na principu, že auto po sjednané době vrátíte na místo, kde jste si jej půjčili. Nevýhodou konceptu byl kromě limitace místech také čas, ve který jsme auto museli vrátit. V opačné případě se cena značně navyšuje. V turistických oblastech je běžně možné vrátit auto i na další pobočce provozovala sítě autopůjčoven.

V posledních letech se však začal uplatňovat mnohem volnější režim carsharingu. Auto je možné vrátit v jakékoliv vyznačené zóně. Mnohem jednodušší je tak i vypůjčení vozidla. Nemusíte pro auto zajíždět na pobočku autopůjčovny. Je dost možné, že vozidlo bude parkovat na ulici nebo parkovišti poblíž bytu.

Rychlá dostupnost jízdy je sice obrovským lákadlem, ale přinejmenším před prvním půjčením vozidla se bez registrace neobejdete. Založit si účet u carsharingové společnosti lze snadno přes internet. Následuje krok ověření, kdy je nutné zaplatit registrační poplatek a ověřit totožnost zasláním kopie řidičského a občanského průkazu. Některé společnosti po registraci zasílají čipové karty k odemčení vozidla, dnes jich však stále více používá mobilní aplikace.

Samotná cena se pak liší podle tarifů dané společnosti. Například v Brně velmi populární společnost AJO umožňuje platby prostřednictvím předplatného nebo i variantu jednorázových plateb autorizovanou kartou. V tarifních cenách bývá běžně zahrnuto povinné ručení, havarijní pojištění, dálniční známka pro území ČR, palivo a půjčovné. V autech se běžně nacházejí tankovací karty, prostřednictvím kterých dochází k úhradě paliva na čerpacích stanicích.

Zájemce o zapůjčení sdíleného vozu je v pozici spotřebitele. Zákon ukládá carsharingovým společnostem povinnost poskytnout spotřebiteli čtrnáctidenní lhůtu k vrácení předplatného bez udání důvodu. Množství carsharingových společností jde nad rámec zákonných povinností a poskytuje spotřebitelům možnost odstoupit od rámcové smlouvy do 30 dnů bez udání důvodu. Jednotlivé výpůjčky vozidla jsou uskutečňovány na základě smlouvy o nájmu vozidla.

Alternativou je rovněž takzvaný peer-to-peer carsharing. Jde o variantu sdílení automobilů mezi lidmi. Majitelé, kteří svá vozidla plně nevytěžují, je za poplatek nabízejí uživatelům, kteří mají zájem o půjčení vozidla. Na tomto principu v České republice funguje platforma HoppyGo.

Carsharing tak ve výsledku může být skvělou alternativou k hromadné dopravě, drahým taxislužbám nebo k samotnému vlastnictví auta. Perspektivní je zejména ve vztahu k příležitostným řidičům ve velkých městech nebo k turistům.

Tomáš Kubečka

Právní poradce