Menu

Zelný trh aneb proč je důležité podporovat lokální prodejce a konzumovat sezónní produkty

V rámci našich každoročních letních průzkumů se naše poradkyně vydala prozkoumat brněnský Zelný trh. Můžete zde nakoupit jak sezónní ovoce či zeleninu, tak také čerstvé či sušené bylinky, koření, květiny, med, a další výrobky lokální produkce. Prodejci jsou velmi milí a ochotní a výběr produktů je opravdu široký. V okolí Zelného trhu se také nachází spousta kaváren, restaurací a stánků s občerstvením, jež můžete navštívit v rámci návštěvy naší brněnské poradny nebo před nákupem na Zelném trhu. Poradkyně vyzkoušela například zmrzlinu od firmy Božský kopeček, a byla opravdu výborná, kopeček zmrzliny byl dostatečně velký, obsluha byla milá, dodržovala hygienické podmínky, a přestože před stánkem byla vzhledem k jeho oblíbenosti dlouhá fronta, určitě se vyplatilo si na tuto výbornou zmrzlinu počkat.

Kromě tohoto malého průzkumu jsme si pro Vás připravili také zajímavý článek o tom, proč si myslíme, že je důležité podporovat české zemědělce z našeho okolí a lokální produkci zeleniny. Ačkoliv je běžné, že se ve větších řetězcích můžete setkat s potravinami srovnatelné kvality a někdy i za nižší ceny, než je u potravin lokálních, neměla by cena být vždy rozhodujícím faktorem.

Nákup lokálních potravin je důležitou ekonomickou a ekologickou volbou. Nákupem lokálních produktů totiž podpoříme nejen místní podnikatele, ale také města a zemi, ve kterých žijeme a pomáháme zachovat naše přírodní bohatství. Při nákupu a výběru potravin bychom měli dbát především na jejich kvalitu a chuť. Kvalita a chuť však nejsou jedinými výhodami lokálních potravin. Na pultech místních trhů a prodejem nalezneme ovoce a zeleninu, které byly většinou utrženy jen krátký čas před jejich prodejem a jsou mnohem čerstvější než potraviny prodávané ve velkých řetězcích. Rozhodně se jim nemohou rovnat ty, které jely na pult několik dní v kamionu a dozrávaly cestou. Lokální potraviny jsou také pro naše tělo přirozenější a zdravější cestou stravování.

Mimo jiné je pro nás velkým benefitem stravovat se sezónní produkcí. Místní dodavatelé nabízí jen to, co jim zrovna dozrálo na polích a v sadech. Lokální sezónní ovoce a zelenina obsahují přirozeně spoustu živin, vitamínů a minerálů, o které zelenina a ovoce během umělého dozrávání přichází. V každém ročním období má také naše tělo jinou potřebu vitamínů a je důležité, aby byl náš jídelníček během roku pestrý, což nám může lokální produkce dle sezóny poskytnout.

Je rozhodně dobrým krokem najít si své oblíbené místo, kde budeme nakupovat produkty od místních farmářů, a to nejen pro podporu naší ekonomiky, ale také pro podporu našeho zdraví.

Kateřina Kotrlová
Odborná právní poradkyně SOS – Asociace, z. s.