Menu

Prodloužení platnosti STK a řidičských průkazů

Prodloužení platnosti STK a řidičských průkazů

Ministerstvo dopravy v rámci snahy o snížení mobility občanů v době koronavirové krize prodlužuje platnost propadlých technických prohlídek, řidičských průkazů, průkazů profesní způsobilosti a lhůty pro dokončení pravidelného školení držitelů osvědčení profesní způsobilosti. Prodloužení se týká průkazů propadlých v období od 1. září 2020 do 30. června 2021. Lidé tak od soboty 6. března mohou využívat nařízení Evropské unie Omnibus II, které prodlužuje platnost propadlých průkazů o deset měsíců.

Pokud tedy někomu propadne technická kontrola vozidla 29. června 2021, může bez postihu za propadlou technickou kontrolu jezdit až do 29. dubna 2022.  Omnibus II navazuje na nařízení Omnibus I z loňského června, kterým Evropská unie umožnila prodloužení platnosti dokladů propadlých mezi 1. únorem 2020 a 31. srpnem 2020. Platnost již jednou prodloužených dokladů může být prodloužena znovu. Takto prodloužené doklady je možné znovu prodloužit do 1. července 2021, nebo o šest měsíců, pokud prodloužená platnost vyprší po datu 1. července 2021.

Stanice technické kontroly i úřady však zůstávají nadále otevřené. Řidiči tak mohou jejich služby využít i v době pandemie. Nařízení Omnibus II je platné na celém území Evropské unie. Právě proto by mělo být bezpečné vyjet do zahraničí i s propadlou technickou nebo řidičským průkazem. Ministerstvo dopravy však po zkušenostech z předchozího roku, kdy některé země v praxi nepřijaly nařízení Omnibus I celé, doporučuje řidičům vyrazit za hranice s aktualizovanými doklady.

Tomáš Kubečka

právní poradce