Menu

Předváděcí akce, podomní prodej.

Dříve byly předváděcí akce velice rozšířené, spousta lidí byla za pár korun dovezena do nějakého kulturního domu a dokud si dostatek lidí nekoupilo předražené zboží, tak ani nešlo odjet. Prodejci byly nesčetněkrát velice krutí zvláště k seniorům, kteří po návratu z výletu měli oči pro pláč.

Za poslední roky se toho hodně změnilo. Jelikož došlo k zásadním změnám zákonů, museli i obchodníci změnit své strategie.

V současné době je podomní prodej zakázán ve většině měst a obcí v ČR, ale i tak se najdou obchodníci, kteří obcházejí zejména nejzranitelnější spotřebitele po domech a něco jim nutí. Nejčastěji se setkáváme s falešnými zámečníky, kteří vám mohou vnutit zcela bezcenný zámek a s prodejci energií.

Dejte si pozor, pokud u vás někdo zazvoní a sdělí vám, že má pro vás slevu na energiích. Bude stačit, když mu ukážete poslední vyúčtování, nic víc po vás chtít nebude. Ano, pouze z posledního vyúčtování vyčte veškeré nutné údaje k odběrnému místu, vyplní formuláře a poté vás nechá slevu podepsat, ale to bohužel ještě ani netušíte, že jste se tímto podpisem mohli klidně stát zákazníkem zcela jiné společnosti.

Dávejte si vždy pozor na to, co podepisujete. Většina skutečně zajímavých nabídek si klienty najde sama, ale právě často ty horší musí za klienty až domů, a ještě se jim musí „velmi zajímavá“ nabídka dostatečně vnutit.

I přesto, že je v obci či městě podomní prodej zakázán, nemá takto uzavřená smlouvy vliv na její platnost. Za porušení zákazu hrozí prodejci pokuta, ale vaše smlouva zůstává platná.