Menu

Investiční podvody

V době vysoké inflace a všeobecné nejistoty se investice stávají velmi populárním nástrojem jak zhodnotit své finance a zabránit inflaci v postupnému ohlodávání hodnoty úspor. 

S tímto rostoucím zájmem o investice však přichází i podvodníci, kteří zneužívají skutečnosti, že pro mnoho lidí je investiční prostředí nové a složité. Proto se v tomto článku zaměříme na to, jak mohou investiční podvody vypadat, jak je odhalit a jak se proti nim bránit. 

Reklamy, vyskakovací okna a e-maily 

Velká část podvodníků láká své oběti pomocí různých typů internetových reklam. Ať už se jedná o reklamní příspěvky na Facebooku nebo jiných sociálních sítích, nebo o vyskakující okna, která se objevují typicky na zpravodajských webech, nebo i skrze nevyžádané reklamní emaily. 

Většinu takových reklam spojují tyto znaky. Snaží se nalákat slibem vysokých výdělků. A tvrdí, že jsou podporovány nějakou autoritou, například vládou nebo prezidentem, nebo že stojí za nimi nějaká velká korporace – například ČEZ nebo Agrofert.

Podvodná reklama může typicky vypadat třeba takto: 

Manipulace podvodníku 

Po kliknutí na podobnou reklamu na Vás obyčejně vyskočí registrační tabulka, pro vyplnění kontaktních údajů, především telefonního čísla. 

Právě na to se vám později podvodníci ozvou. Bohužel už dnes nelze spoléhat na to, že podvodníka v telefonu na první pohled poznáte. Podvodníci jsou většinou rodilí Češi nebo Slováci bez přízvuku, kteří mohou působit velmi přátelsky a profesionálně. Obyčejně mají nachystaný mnohastránkový scénář, podle kterého postupují a pomalu si Vás získávají na svou stranu. Velkou silou podvodníků je, že jsou velmi trpěliví a telefonáty s nimi tak mohou trvat až překvapivě dlouho, čímž ve vás dokáží vzbudit dojem, že se znáte už delší dobu a získat si tak vaši důvěru.  

Podvodníci přitom během hovoru používají řadu manipulačních technik. Apelují na strach z inflace a nejistoty. Často apelují na emoce sliby vysokých zisků. Ukazují, jaké minulé příležitosti jste propásli a urgují abyste nepropásli další šance vydělat. Na konci hovoru tak často máte v podvodníka důvěru, pocit nadšení z celé nabídky a zároveň strach, že pokud nyní nezainvestuje přijdete o skvělou příležitost, jak vydělat a „porazit“ inflaci. 

Falešné platformy 

Podvodníci vám pak během telefonátu představí také svou webovou investiční aplikaci. Ta obyčejně vypadá velmi skutečně a přesvědčivě. Nejde tak pouze o amatérský narychlo vytvořený web, ale o sofistikovanou a profesionálně vytvořenou platformu, kterou lze od skutečných investičních stránek jen stěží rozeznat. Přesto je zde zásadní rozdíl – peníze na tuto stránku vložené, již nelze vybrat. 

Propojení účtu s bankou 

Poté co vám podvodník představí jeho falešnou stránku bude chtít, abyste si svůj nově založený investiční účet propojili s bankovním účtem.  

Podvodník vás navede, abyste se přihlásili do internetového bankovnictví a zaslali peníze převodem na jim nadiktovaný účet. Ten bude většinou zahraniční, aby bylo pro policejní orgány co nejtěžší podvodníka vystopovat.  

Jakmile jsou peníze odeslány je poslední možnosti záchrany zablokování podezřelé transakce bankou, to ovšem nefunguje vždy. Nižší částky pak banky obvykle neblokují. 

Stále není konec! 

Tím ovšem podvod bohužel nekončí. Odeslaná částka se vám totiž připíše na falešnou investiční platformu, třeba i se štědrým bonusem. S částkou pak můžete na této stránce disponovat a různě investovat, přičemž jde samozřejmě jen o pouhé divadlo.  

Navíc to bude vypadat, že investování vám opravdu vynáší, můžete tak mít tendenci poslat i další peníze. Řada podvedených tak v této iluzi může vydržet i několik měsíců a že se jedná o podvod zjistí až když se poprvé pokusí o výběr svých peněz. 

Jak podvod poznat? 

Jak jste jistě pochopili, novodobé podvody už bohužel nejsou tak snadno prokouknutelné. Podvodníci se neustále překonávají a vytvářejí čím dál přesvědčivější iluze, jen aby z vás vymámili vaše peníze.  

Je tedy třeba být vždy ostražití a raději neinvestovat na neprověřených stránkách. Vždy je dobré si pročíst recenze. A to nejen z investiční stránky, ty totiž mohou být falešné, ale i z nezávislých srovnávacích a hodnotících fór.  

Také doporučujeme se vždy před velkou investicí poradit například s partnerem nebo blízkými. Investičně zkušenější blízcí vám pak jistě poradí také s výběrem té správné investiční platformy. 

Závěr 

Co říci závěrem? Snad jen, že je skutečně třeba být vždy na internetu opatrný. Pokud nás však někdo opravdu podvede a okrade, není to nikdy vina naší neopatrnosti. Je to POUZE vina podvodníka. 

Pokud tak máte nějaký problém, byli jste podvedeni nebo si to třeba jen myslíte, neváhejte se obrátit na policii, svěřit se blízkým nebo si přijít pro radu do našeho sdružení. V každém případě je dobré celou věc řešit, neboť tím můžete pomoci jak sami sobě, tak dalším potenciálním obětem.  

Za Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace, z. s. 

Michal Bruzek

Odborný právní poradce