Menu

DISTANČNÍ SMLOUVY – co nelze vrátit do 14 dnů a proč

V naší kanceláři Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace je častým dotazem odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dnů. Kdo čte naše facebookové stránky pravidelně, může z předchozích článků vědět, že odstoupení od smlouvy do 14 dnů bez sankce je institut, který se vztahuje mimo jiné ke smlouvám distančním, tj. takovým, které jsou uzavírány na dálku (tedy pokud nakupujete hezky doma přes e-shop apod.).  Mnoho zákazníků však s tímto faktem seznámena není a požaduje odstoupení v kamenné prodejně. No, to by samozřejmě nešlo. Ale někdy to nejde ani přes e-shop. Jak to?

Kvůli § 1837 zákona č. 89/2012 Sb., „nového“ občanského zákoníku, v účinném znění (dále jen NOZ), kterým tímto způsobem vyrovnává pomyslné misky vah rovnosti stran. Pokud si na e-shopu kupujete tričko nebo třeba telefon a po pár dnech si uvědomíte, že telefon není to, co jste si představovali, a že vtipný nápis na tričku není zas tak moc vtipný, můžete odstoupit od smlouvy. Vrátíte prodejci zboží a on vám peníze. V těchto situacích může prodejce zboží znovu prodat, sic třeba za menší cenu.  Jsou však případy, kdy zboží znovu prodat nejde, příp. je k opětovnému prodeji nutno vynaložit vysoké výdaje. Zde zákonodárce, v rámci rovného postavení, musel institut odstoupení omezit.

Nejčastější a nejběžnější případ, ve kterém odstoupit nelze, je zboží na zakázku. Oblíbeným hitem pro sentimentálně založené členy rodiny mezi dárky jsou fotoalba, které se často objednávají z e-shopu. Pokud se Vám takto získané zboží nebude líbit, odstoupit zkrátka nemůžete. Pokud nejste zrovna hollywoodská celebrita, jen těžko by podnikatel prodal kalendář s Vašimi fotkami. Jako na blázny se na vás budou dívat i hodní pánové, co po večerech rozváží pizzu – jakékoliv zboží podléhající rychlé zkáze spadá pod § 1837 NOZ. Patří sem také veškeré časopisy, noviny a periodika, CD a DVD s filmy, hudbou nebo programy, a jako poslední zástupce z řad běžných, zboží uzavřené v obalu, které z hygienických důvodů přichází po vyndání z toho obalu o svou hodnotu (nevím jak vy, ale já bych si použitý kartáček v obchodě určitě nekoupil).

Nyní se podíváme na ty případy z § 1837 NOZ, které jsou svou povahou složitější či méně časté. Prvně jsou tu služby. V našem případě půjde nejčastěji o energie, telefonní operátory aj. Obecně zde lhůta daná § 1829 odst. 1 NOZ platí, ale v případě, že si zažádáte o předčasné plnění a následně si to rozmyslíte (a byli jste na tuto možnost upozorněni ve smlouvě), máte smůlu a kontrakt můžete zrušit leda s vyplacením odstupného dle podmínek poskytovatele služby.

Dobré je vědět, že podle § 1837 písm. j) NOZ nemůžete odstoupit ani od smlouvy o dopravě, ubytování, stravování či využití volného času, pokud jsou poskytnuty k určitému termínu a podle písm. f) nepočítejte s tím, že by se dalo odstoupit od smlouvy o úpravě či úpravě věci v místě, které si spotřebitel vyžádal (tedy pokud si opraváře zavoláte k vám do domu).

No a s čím se většina běžných spotřebitelů při každodenních nákupech pravděpodobně nesetká, jsou zboží a služby, jejichž cena závisí na výchylkách finančního trhu. Kdybyste do této skupiny spadali, vězte, že ani v tomto případě odstoupit nemůžete. Podobně je tomu i alkoholických nápojů, jejichž dodání je možné až po třiceti dnech a jejichž cena závisí a výchylce finančního trhu.

Nakonec si to tedy shrneme. Pokud chcete odstoupit od smlouvy a nejste si jisti, zamyslete se. Ve většině případů se za použití jednoduché logiky dá dojít k výsledku. Pokud si jisti nebudete, na stránkách, jako jsou www.zakonyprolidi.cz , zadáte do vyhledávače „nový občanský zákoník“ a najdete si ustanovení § 1837. Je to dlouhý paragraf s písmenky a) až l). Pokud některé z písmenek obsahuje vámi zakoupené zboží, máte smůlu a odstoupit nemůžete. Pokud si nebudete jisti ani potom, můžete se zeptat u nás. Nejlepší a nejrychlejší je zajít si na osobní poradnu k nám na Mečovou 5 v Brně nebo zavolat na tel.: 542 210 778, 542 210 549. Případně nás můžete kontaktovat i e-mailem na poradna@asociace-sos.cz , kde Vám odpovíme, podle aktuálního návalu dotazů, během několika dnů.

 

Adam Plajner

odborný právní poradce SOS – Asociace